



...knihy, které nechávájí
promluvit Bibli
Vynikající životopis reformátora Martina Luthera.
Podíl Martina Luthera na církevní reformaci nepochybně patří mezi významné milníky dějin Božího lidu. Svědčí o Bohu, který si do služby nepovolává bezchybné a neomylné lidi, nýbrž obyčejné hříšníky, jimž daruje svou milost a odpuštění. Hříšníky, které posvěcuje, aby se stali nástroji k plnění jeho vůle – spásy hynoucích duší. Luther pochopitelně nebyl tím, kdo reformaci zahájil. Zveřejnění Lutherových 95 tezí nebylo prvním reformačním krokem středověku. Kořen reformace začal růst mnohem dříve – za Jana Viklefa v Anglii či Jana Husa v Čechách. Martin Luther se ve skutečnosti původně nehodlal pouštět do celkové reformace církve. Neusiloval o získání vlivu, nechtěl se stát známou osobností, nepřál si zakládat novou církev či sbory. Události ale brzy nabraly jiný směr a Luther, poslušen Božího vedení, zdvihl pochodeň svých předků, aby z jejího světla rozdmýchal oheň, který pročistil celou tehdejší Evropu. Oheň, jehož plameny planou, hřejí a osvěcují církev až do dnešních dnů. Oheň Božího slova a pravdy evangelia, která stále zachraňuje hříšníky a posvěcuje Boží lid!
ROLAND H. BAINTON (1894–1984)
Přední odborník na dějiny reformace. Univerzitní studia absolvoval na Whitman College a na Yale University. Čtyři desetiletí působil jakvo profesor církevních dějin na Yale Divinity School. Mimo několika oficiálních bakalářských a doktorských titulů obdržel také řadu čestných titulů z několika různých univerzit a seminářů (např. Meadville Theological Seminary, Oberlin College, Gettysburg College). Napsal více než 30 knih s křesťanskou tematikou, které obsahují mnohé ilustrace vycházející z Baintonovy osobní sbírky středověkých a renesančních kreseb, dřevorytů a rytin.
Roland H. Bainton se narodil roku 1894 v Ilkestonu (anglické hrabství Derbyshire). V roce 1902 se s rodinou přesunul do Spojených států. Univerzitní studia absolvoval na Whitman College a na Yale University. Mimo několika oficiálních bakalářských a doktorských titulů obdržel také řadu čestných titulů z několika různých univerzit a seminářů (např. Meadville Theological Seminary, Oberlin College, Gettysburg College). Seminář absolvoval v době vypuknutí první světové války (1914). Tehdy se připojil ke Spolku přátel organizace Amerického červeného kříže. Bainton byl odborníkem na dějiny církevní reformace. Ačkoli byl ordinován do služby kongregačního duchovního, nikdy nesloužil jako pastor sboru. Čtyři desetiletí působil jako profesor církevních dějin na Yale Divinity School. Roku 1954 byl zvolen členem Americké akademie umění a věd. Svá důchodová léta věnoval převážně spisovatelské činnosti. Celkově napsal více než 30 knih s křesťanskou či církevní tematikou, které disponují mnohými ilustracemi vycházejícími z Baintonovy osobní sbírky středověkých a renesančních kreseb, dřevorytů a rytin. K nejznámějším Baintonovým titulům patří knihy s názvy Here I Stand: A Life of Martin Luther (Zde stojím: život Martina Luthera; 1950), které se prodalo více než milion výtisků, a The Reformation of the Sixteenth Century (Reformace 16. století; 1952), jež našla své hojné využití jakožto učebnice. Roland H. Bainton zemřel roku 1984.